Kawa cykoria – co musimy wiedzieć?

Cykoria kawa (https://www.bee.pl/lima-cykoria-instant-100-g-bio_p148551.html), to napój który w czasach kiedy nie było dostępu do kawy, czy też dostęp ten był znacznie utrudniony, to była bardzo powszechnym oraz docenianym substytutem. Teraz kawa cykoria, jest doceniana nie tylko przez osoby, które wprost uwielbiają zarówno zapach oraz smak kawy, ale również osoby, które ze względów zdrowotnych nie mogą jej pić, ponieważ jest w niej zawarta kofeina, która w nadmiarze może szkodzić naszemu zdrowiu. Kawa z cykorii, ponadto jest jednym z uznawanych i cenionych probiotyków. Właściwie kawa z cykorii, nie powinna być nazywana kawą, ponieważ nazwa ta jest przeznaczona dla napojów, jakie pochodzą z ziaren kawowca. Kawa z cykorii, nazywana jest kawą, ponieważ zarówno jej aromat, jak również smak, są bardzo zbliżone do tych, jakimi charakteryzuje się standardowa kawa. Jednak, napój ten warto pić, nie tylko ze względu na jego atuty smakowe oraz zapachowe, ale również dlatego, że ma ona wiele wartościowych właściwości.

Czym jest kawa z cykorii?

Kawa z cykorii, to naturalny napar, jaki w swoim składzie nie zawiera kofeiny i bardzo dobrze wpływa na funkcjonowanie całego naszego organizmu. Cykoria, jest podstawowym składnikiem, jaki składa się na ten napój i jest warzywem, które już w starożytności miało bardzo szerokie zastosowanie. Podkreśla się, że cykoria wyróżnia się wysokimi wartościami odżywczymi, jak również działa leczniczo na nasz organizm. Nie można nie wspomnieć o tym, że cykoria jest niskokaloryczna, ponieważ w jej 100 gramach, znajdziemy tylko 23 kcal, tymczasem w szklance kawy zbożowej z cykorią, znajdziemy około 5 – 15 kcal. Cykoria jest uprawiania w Europie, Ameryce, Afryce północnej oraz w Azji. W Polsce jest wysiewana w kwietniu oraz maju.

Kawa z cykorii i jej właściwości

Cykoria, to roślina, która ma naprawę bardzo silne właściwości zielarskie, dlatego też jest rośliną docenianą w medycynie ludowej. Kawa z cykorii, która powstała na bazie tej właśnie rośliny, wyróżnia się wieloma właściwościami, dlatego też ma ona bardzo dobry wpływ na cały nasz organizm. Jak już wspomniano wyżej, kawa z cykorii działa bardzo dobrze na nasi zdrowie, a do tego ma ona również zastosowanie w kosmetyce. Nie można ponadto zapomnieć o tym, że jeżeli będziemy regularnie spożywać kawę z cykorii, to wzmocnimy nasz układ immunologiczny, jak również wesprzemy nasz organizm w walce z różnymi infekcjami. Do tego, ten właśnie napój spożywany systematycznie, wspiera metabolizm, walczy z przeziębieniami, jak również zmniejsza wchłanianie tłuszczów w naszym organizmie, a do tego pobudza wydzielanie żółci oraz soków żołądkowych.

Zdjęcie autorstwa gpointstudio - pl.freepik.com