Cykoria kawa – co to?

Każda osoba, której zależy na tym aby zadbać o swoje zdrowie i przy tym znaleźć odpowiedni zamiennik standardowej kawy, powinna bez wątpienia zdecydować się na cykoria kawa, którą możemy przyrządzić na wiele różnych sposobów. Na pewno bardzo nam ona posmakuje, a co ważne kawa z cykorii, znacznie wspiera działanie całego naszego organizmu. W związku z tym, będzie ona doskonała dla osób, którym zależy na tym, aby próbować różne smaki i przy tym zmniejszyć ilość spożywanej każdego dnia kawy. Mogą na nią zdecydować się osoby uwielbiające kawę, ale nie mogący pić jej z powodów zdrowotnych.

Czym jest cykoria?

Cykoria, jest po prostu gatunkiem rośliny, jaką możemy zaliczyć do rodziny astrowatych. Znajdziemy ją w umiarkowanie ciepłych strefach, zarówno Europy, Afryki, jak również Azji. Cykoria oraz jej prozdrowotne właściwości były znane już od dawna, jednak w ostatnim czasie ludzie jakby o niej zapomnieli. Warto zatem przypomnieć sobie o tej roślinie i przy tym do swojej codziennej diety wprowadzić kawę z cykorii, która to doskonale wpłynie nie tylko na nasze zdrowie, ale też na samopoczucie. W naszym kraju, zdecydowanie najpopularniejsze są trzy gatunki cykorii. Pierwszym jest cykoria sałatowa, jaka to ma zielone, bądź bordowe liście, o gorzkim oraz cierpkim smaku. Kolejna, to cykoria korzeniowa, która jest hodowana, zwłaszcza dla swoich korzeni oraz liści, natomiast trzeci gatunek to cykoria korzeniowa biała, jaką cechą charakterystyczną są żółte korzenie, które są jadalne. Korzenie te, w wielu wypadkach stanowią składnik kawy zbożowej.

Jakie właściwości ma kawa z cykorii?

Cykoria, ma w swoim składzie wiele witamin oraz minerałów. W cykorii zajdziemy multum witamin, takich jak na przykład witamina B1, B2, C, jak również znajdziemy w niej manga, magnez, sód, potas, żelazo, kwas foliowy, karoten, fosfor, czy też cynk. Dzięki temu, cykoria doskonale wpływa nie tylko na układ pokarmowy, jak również wspiera pracę wątroby poprzez wydzielanie żółci. Cykoria powinna stanowić niezbędny element diety osób, które mają wysoki poziom cholesterolu, jak również jest wskazana dla kobiet w okresie laktacji. Cykoria ponadto ma bardzo dobry wpływ na pracę nerek, jak również zwiększa możliwość organizmu, w zakresie tworzenia czerwonych krwinek. Do tego kawa z cykorii, intensyfikuje procesy, jakie odpowiedzialne są za wygląd naszych paznokci, skóry, jak i włosów. Cykoria ponadto stanowi bardzo ważne źródło antyoksydantów, jakie maja na celu neutralizację wolnych rodników, co wpływa na zmniejszenie ryzyka różnych chorób.

Zdjęcie utworzone przez gpointstudio - pl.freepik.com