Cykoria kawa – jakie ma właściwości?

Cykoria, a właściwie Cichorium L., to grupa roślin zielonych, jakie pochodzą z rodziny astrowatych. Ta właśnie rodzina składa się z blisko ośmiu gatunków, które to rosną w umiarkowanych, ciepłych strefach Azji, Afryki, jak również Europy. Już w starożytności, doceniano właściwości jakimi charakteryzuje się cykoria. W tych czasach, wykorzystywano ją do oczyszczania organizmy z toksyn, jak również do leczenia wszelkich dolegliwości skórnych. Obecnie cykoria ma bardzo szerokie zastosowanie, a robi się z niej, na przykład kawę. Co w związku z tym, musimy wiedzieć czym jest cykoria kawa ze sklepu BEE i czy warto ją pić?

Jakie właściwości ma kawa z cykorii?

Zdecydowanie najczęściej, możemy spotkać kawę cykorii, jaka jest otrzymywana tylko z prażonego korzenia cykorii, jak również możemy spotkać kawę zbożową, w jakiej znajduje nie odrobina cykorii. Każdy spośród ich obu rodzajów kawy, ma bardzo dobry wpływ na cały nasz organizm. Cykoria stanowi źródło wielu bardzo ważnych dla naszego organizmu substancji odżywczych, natomiast zboża które służą do produkowania kawy z cykorii, również mają w swoim składzie wiele bardzo dobrze działających na nasz organizm składników. takich jak na przykład witaminy z grupy B, fosfor, potas, cynk oraz żelazo. Te właśnie związki mają bardzo dobry wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego, wpływają na poprawę zdolności kognitywnych, a więc oddziałują na pamięć, uwagę oraz koncentrację. Do tego pobudzają one procesy, jakie odpowiadają za zdrowy wygląd włosów, paznokci, skóry, odpowiednią pracę mięśni, nerek, układu krwionośnego oraz sercowo-naczyniowego.

Co musimy wiedzieć o kawie z cykorii?

Nie można nie wspomnieć o tym, że kawa z cykorii ma właściwości prebiotyczne, o czym przesądza jej składnik, jakim jest inulina. Wielocukier ten aktywizuje rozwój odpowiedniej mikroflory jelit, jaka stanowi swego rodzaju mechanizm obronny przed wchodzeniem do naszego organizmu różnego rodzaju wirusów, bakterii, czy też grzybów. Jednak, musimy pamięć aby zachować ostrożność, ponieważ w wypadku poszczególnych osób, inulina może skutkować dyskomfortem, wzdęciami, czy też gazami. Kawa zbożowa z dodatkiem cykorii, ponadto łagodzi podrażnienia śluzówek, przewodu pokarmowego oraz przejawia działanie moczopędne, co znacznie służy oczyszczaniu się organizmu z niebezpiecznych i niepotrzebnych produktów przemiany materii. Ponadto działa ona żółciopędnie, a więc pobudza wątrobę do wydzielania żółci, co przenosi się na to że przebieg trawienia przebiega odpowiednio. Kawa z cykorii do tego jest bardzo ważnym źródłem antyoksydantów.

Boże Narodzenie - zdjęcie utworzone przez gpointstudio - pl.freepik.com